Blog

Neurokinetická terapie poprvé na Slovensku

O druhém květnovém víkendu se konal kurz Neurokinetické terapie úrovně 1, a to vůbec poprvé na Slovensku. V Bratislavě u toho byla Mgr. Petra Kubíková i Mgr. Jakub Šichnárek, avšak každý z jiné pozice. Petra jako účastník kurzu a Jakub jako asistent výuky, který pomáhal vedoucímu kurzu s praktickou částí kurzu. Jakub společně s dalšími asistenty výuky vypomáhal účastníkům s praktickou aplikací Neurokinetické terapie a neurofyziologickými principy manuálního svalového testování. Poměrně výjimečně byl kurz překládán z angličtiny do slovenštiny/češtiny.

Hlavní náplní kurzu bylo seznámit účastníky s principy NKT, centrálním řízením pohybu a s možnostmi vyšetření svalové nerovnováhy. Během kurzu se všichni naučili specifickým technikám manuálního svalového testování a zejména principu směrového testování mezi svaly. Konkrétně jde o odhalení neurologického vztahu mezi svaly – který sval je facilitovaný, a který je inhibovaný. Facilitovaný sval představuje přetížený sval, jenž má v pohybovém centru mozku prioritu a je nadměrně využíván. Oproti tomu inhibovaný sval je mozkem neadekvátně registrován, a je tak zapojován během pohybu nedostatečně. Vždy je třeba směrovým testováním určit vlastní vztah svalové nerovnováhy. Sval s vysokým napětím automaticky neznamená, že by měl být okamžitě uvolněn, jelikož se může jednat o sval oslabený.

Během praktické demonstrace a testování bylo odhaleno mnoho lokálních dysfunkčních pohybových vzorů mezi antagonistickými svaly. Nicméně se objevily a byly řešeny i složitější vazby na úrovni globální dysfunkce, vztahové kompenzace, myofasciálního zřetězení, vazů, jizev i limbických reakcí.

Účastníky NKT kurzu byli fyzioterapeuti a trenéři z České republiky a Slovenska. Neurokinetická terapie se tak šíří nejen celosvětově, ale i v našich krajinách. Více informací o kurzech naleznete zde.

Fotogalerie

15.5.2018 Aktuality
About Jakub Šichnárek