Blog

Neurokinetic Therapy® poprvé v ČR

Neurokinetic Therapy

Poprvé v ČR se o víkendu 5.- 4. 11. 2017 v Praze konal kurz amerického konceptu Neurokinetic Therapy® – The Missing Link. Kurzu „Level 1“ se pod vedením terapeuta Simona Jonese účastnili zejména zahraniční fyzioterapeuti a trenéři z Portugalska, Severní Afriky, Itálie, Lotyšska a Slovenska. Mgr. Jakub Šichnárek byl jediným zástupcem z ČR.

NKT jak je ve zkratce nazýván tento sofistikovaný systém manuální terapie, vychází z teorie řízení pohybové kontroly a manuálního testování svalů. Teorie řízení pohybové kontroly říká, že pohybové centrum v mozečku ukládá všechny pohybové vzory. Ty jsou řízeny limbickým systémem a cerebrálním kortexem nejen k tvorbě nových pohybových vzorů (vývojová kineziologie), ale také k tvorbě substitučních vzorů v případě zranění. Obdobně kompenzační pohybový vzor (např. vlivem neefektivního pohybu) vede ke zranění. Pokud dojde k poranění, tak určité svaly typicky utlumí svou činnost a jsou tzv. inhibovány (stanou se „slabými) a naopak jiné svaly jsou kompenzačně přetíženy tzv. facilitovány (pracující více než je třeba).

NKT protokolem manuálního svalového testování je hodnocena síla nebo naopak slabost jednotlivých svalů k odhalení vlastní příčiny zdroje nerovnováhy (kompenzačního mechanismu) a specifickým způsobem je obnoven pohybový stereotyp. Nejde o testování svalové síly jako takové, ale o neurologické spojení svalů s mozečkem, tedy jak je funkční pohyb registrován v pohybovém centru mozku. Podstatou je odstranění příčiny bolesti a náprava narušených pohybových vzorů pro obnovu funkčního zapojení svalů během pohybu ovlivněním centrálního řízení pohybu.

12.11.2017 Aktuality
About Jakub Šichnárek